Viimane poolaasta on TJS-i tarkvaraarendusmeeskonna jaoks kulgenud aktiivselt koostöös oma hea partneriga Petkafy uue suuna arendamisel ning tänaseks on mul hea meel öelda, et Petkafy on saanud endale igati toimiva väikese venna või õe, mida me kutsume hellitusnimega SenSei.
SenSei selle pärast, et meie tootmise juhtimise tarkvara on esmakordselt astumas üle Tööstus 4.0 ukseläve ning Sen ja Sei on kena lühend sõnast SensorSeire.
Oleme selle jaoks välja töötanud universaalselt kasutatava kontrolleri, mille saab üsna lihtsa vaevaga peaaegu ükskõik millisele tootmisliinile või masinale paigaldada ning mis hakkab andurite abil vastava seadme töötamise ja mittetöötamise kohta kogutud signaale omas rütmis üle WiFi automaatselt Petkafy serverile edastama.
Suurema vaevata tekib sellest serverisse tootmisseadmete kohta sedasorti ülevaatlik pilt, millest on võimalik iga masina või tootmisliini kohta täpsema info saamiseks loomulikult ka sügavamale liikuda. Iga käiva masina kohta on siit mõistagi näha tootmiskiirus ja toodetud kogus ning seetõttu on koheselt ning igasuguse paberimajanduseta palju selgem, milline on tehase tootmisliinide tegelik efektiivsus.
Kuid see pole kaugeltki kõik, sest lisaks info saamisele ning kontoris kuvamisele, oleme loonud võimaluse infot visualiseerida ning täiendada.
Selleks on soovi korral lisaks SenSei-le võimalik ükskõik millisesse Androidil jooksvasse tahvelarvutisse või telefoni installida meie FactoryFloor äpp, mis Petkafy serveriga sünkroniseerimisel võimaldab jälgida tootmist reaalajas kas otse tehase põrandal, masina kõrval seistes või isegi mitu tuhat kilomeetrit eemal, näiteks lähetusel viibides. Piisab vaid taskust telefon haarata ning vaadata, kuidas üks või teine seade praegu ja viimase 8 h jooksul käinud on.
Äpp on selles mõttes ka hea, et kui see panna näiteks masina kõrvale tahvelarvutisse jooksma ning seadistada selliselt, et ta masina seiskumisel nõuab operaatorilt seisaku põhjuse valimist, on võimalik võrdlemisi väikese lisategevuse abil saada masina töötamise, mittetöötamise ning põhjuste kohta väga täpne ülevaade ning statistika.
Loomulikult võimaldab rakendus muudki kui pelgalt tootmisandmete vaatamist ja täiendamist.
Näiteks saab operaator otse ajajoonele toksates sisestada omapoolseid kommentaare ning need muutuvad siis kõikjal kontoris ka koheselt nähtavaks. Sama moodi muutuvad operaatori jaoks nähtavaks kommentaarid, mis sisestatakse vastava tootmisliini või masina kohta kontoris ning see võib märgatavalt kontori ja põranda vahel toimuvat infovahetust parandada.
Rakendus on soovi korral seotav ka töötajate RFID kaartide või kiipide lugemisega ning seetõttu võimaldab lihtsa vaevaga seada sisse süsteemi enda mingi masina või tootmisliini juures nö tööleregistreerimiseks. See omakorda annab tootmise ja operaatorikasutuse jälgimisest huvitatutele serveris hea ülevaate sellest, kes, kui palju ja milliste masinate juures näiteks kuu või nädala jooksul tööd on teinud. Kõrvutades statistikat iga masinaga vastaval perioodil toodetud artiklite operaatorivajadustega, saab selliselt hea pildi sellest, milline on tootmise tegelik efektiivsus operaatorite kasutuse osas.
Et käesolev postitus kilomeetripikkuseks ei veniks, lisan lühidalt, et mõistagi on tootmise reaalajas jälgimine seotud automaatselt ka Petkafy tootmisplaaniga, mis tähendab, et nii masinate staatus kui tootmise progress võetakse tootmisplaanis arvesse ja sellest tulenevalt tekib tootmise planeerijal senisest märksa selgem pilt sellest, kuidas plaani järgimine igal ajahetkel õnnestub ning kuidas vajadusel plaani niimoodi ringi mängida, et tarned õigeaegselt teostatud saaks ja kliendid õnnelik oleksid.